STM32F301C8T6 High Performance Low Power MCU Electronics Embedded Computing
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : STM32F301C8T6
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Speed : 72MHz
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals : DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O : 37
Program Memory Size : 64KB (64K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 3.6V
PN : STM32F301C8T6
Contact Now
STM32F301C8T6 High-Performance Low-Power MCU for Embedded Computing Applications
Product Description: The STM32F301C8T6 is an ARM Cortex-M4 microcontroller from STMicroelectronics. It is based on the 32-bit ARM Cortex-M4 RISC core operating at a frequency of up to 72 MHz.
Product Features:
• ARM Cortex-M4 processor core with FPU
• 72 MHz operating frequency
• 32KB Flash memory
• 8KB SRAM
• 12-bit ADC
• 2 x 12-bit DAC
• Up to 17 timers
• Up to 5 communication interfaces
• Up to 20 GPIOs
• 2 x 12-bit analog comparators
• Temperature sensor
• Battery backup option
• 32 kHz oscillator
• RTC clock with calendar
• On-chip debug
• Up to 3.3V operating voltage
• -40 to 85°C operating temperature range